Ako ma TEDx Bratislava 2012 otočil

ImageDával som si čas, kým som sa pustil do spísania toho, čo mi spôsobil TEDx Bratislava 2012, lebo kým to bolo čerstvé, tak to bolo dosť emocionálne. Priznám sa, nečakal som, že to so mnou tak zakýva. Žijem 10 rokov v zahraničí, absolvoval som už kadejaké barcampy a konferencie, ale TEDx BA s podtextom 359° dokonal, čo si zaumienil. Otočku o 359 stupňov. Nechcem písať o rečníkoch a organizátoroch, lebo k tomu sa dá kniha napísať. Rečníci boli špičkoví, program bol výborný a organizátori boli neslovensky odovzdaní celej akcii. Hlboká poklona! Bez akýchkoľvek klišé sa z TEDx BA 2012 pre mňa stal celoživotný zážitok a v určitom zmysle aj niečo, čo sa dá asi len po anglicky pekne napísať – life changing event.

Celé mi to kliklo v sobotu o polnoci, keď som sedel v Cvernovke na TEDx after party a uvedomil si, že „tu a teraz“ sa deje niečo výnimočné. Aspoň pre mňa. Celý deň som sedel obklopený ľuďmi, ktorí boli absolútne mimo obraz Slovenska, ktorý vo mne zostal po odchode do zahraničia a v Cvernovke som sa díval na ľudí, ktorí sa rešpektovali, bavili bez hektolitrov alkoholu a hudba bola pre nich všetko. Djs nepúšťali pesničky, ale hádzali kilotony energie do ľudí a napriek tomu, že klubovú scénu som opustil v dôchodkovom veku 25 rokov, vrnel som ako starý kocúr pri každom sete. Tak som tam sedel a v hlave mi to klikalo.

Očakával som, že TEDx Bratislava bude plný asertívnych mladých kreatívcov z bratislavských agentúr a babeniek, čo chcú byť „cool“. Namiesto toho som tam videl ľudí, ktorí si prišli užiť peknú sobotu a vyzvať samých seba na vnútorný súboj s excelentnými rečníkmi. Sálou bolo cítiť lietajúce emócie a potlesk znel tak úprimne, ako som už dlho  nepočul. Standing ovation neboli formálne a aj mne tá klimatizácia chvíľami vysúšala oči tak, že mi slzili…  Ťažko sa opisuje pocit, ktorý pramení z otvoreného zdieľania rešpektu, poznania, ale aj určitej spolupatričnosti k myšlienkam, ktoré definujú TED.

TEDx Bratislava 2012 predefinoval moje videnie Slovenska. Pomyselná palica je už nalomená, lebo všetky tie škandály a politické frašky dávajú môjmu racionálnemu patriotizmu zabrať. Ale TEDx BA zadrapil pazúriky do toho druhu patriotizmu, ktorý sa u mňa objavuje pri hokejových šampionátoch. Emócia, hrdosť, nádej. Stretol som tam ľudí, ktorí mali menej ako 18 rokov a zaujíma ich kvantová fyzika. Stretol som tam Franza, ktorého poznám cez Ivanu a obaja nám pomáhali s projektom pre zahraničných Slovákov, ktorý vďaka Vláde SR zrejme pôjde do zabudnutia, ale stáli sme spolu pri jeho zrode. Franz má čerstvo po maturite. Ani si nejdem spomínať, že aké som mal ja záujmy tesne po maturite. Stretol som tam Jana, ktorého je plný internet a v jeho veku som asi ani nevedel, že internet existuje. Hlavu mám plnú screenshotov zo všetkých tých stretnutí a rozhovorov. Stále si ich prezerám a som aj trošku rád, že sa nedajú publikovať. Lebo to bolo o emóciach, hrdosti a nádeji.

Som hrdý na to, že som tam mohol byť a byť súčasťou toho, keď sa krájali koláče myšlienok, ktoré sú hodné zdieľania. A ďakujem za to, že ma TEDx Bratislava otočil o 359 stupňov, lebo som po tej vývrtke zase začal veriť, že Slovensko má šancu na to, aby ukončilo éru političenkov, podniketeľských rýchlokvasiek a ovečkizmu. Vďaka tomu mysliacemu podhubiu fantastických ľudí, ktorých TEDx Bratislava naočkoval, kultivuje a množí.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: